Северина два часа била испрашувана во полиција поради заканите на директорката на училиштето каде учи нејзиниот син?

205

Хрватската пејачка Северина наводно два часа била испрашувана во полиција поради пријавата на директорката на ОУ „Матија Губец“, Љиљана Клингер која тврди дека на 10 март добивала закани од Северина

Наводно пејачката од полиција си заминала во 12 и 30 часот, пишува јутарњи.хр

„Постапката е во тајност, потпишавме изјава за тајност и не можам ништо да ви кажам“ вели адвокатот Матиќ, а истото го изјави и Северина која била изненадена кога ги видела новинарите пред полициската станица.

ФОТО: ПРИНТСКРИН/СЕВЕРИНА/ИНСТАГРАМ

Љиљана Клингер, директорката на училиштето во кое учи заедничкиот син на Северина и Милан Поповиќ. Настан кој Клингер го сфатила како закана наводно се случил на 10 март кога Северина заедно со сопругот Игор Којиќ околу 15 часот пристигнала по синот. Кога на Игор не му дозволиле да го земе синот, Северина наводно и порачала на учителката дека не е во ред тоа што го прават и дека ќе се видат на суд.

ФОТО: ПРИНТСКРИН/СЕВЕРИНА/ИНСТАГРАМ

Токму ова предизвикало страв и несигурност кај директорката, па одлучила да ја пријави Северина.

Меѓутоа, тој ден таа во училиштето пристигналa со весник во кој се наоѓал текст за Милан Поповиќ. Како што пренесуваат медиумите, Северина не изговорила ниту еден збор кој може да се смета за закана.

ФОТО: ПРИНТСКРИН/СЕВЕРИНА/ИНСТАГРАМ

За потсетување, Северина во ноември претходната година го изгуби старателството на синот Александар кој сега живее со неговиот татко Милан Поповиќ, а поради пандемијата со коронавирусот Северина повеќе од два месеци го нема видено синот.

View this post on Instagram

[LJUBAV U DOBA KORONA VIRUSA 2.DIO – KAD SRCE BOLI] Došla sam u Srbiju, jer je otac mog sina odlučio ovdje provesti cijeli tjedan, a kako bih sina vidjela barem u sudski određenim terminima, u utorak i četvrtak od 15 do 20 sati, kao i sljedeći vikend od subote koji je moj. Pristala sam, ne želeći dodatne probleme, jer stalno trpim prijetnje, podmetanja, blaćenja, koje prenose razni tabloidi. Od subote čekam i molim da vidim osmogodišnje dijete, koje nije vidjelo majku punih 5 dana. Nije mi dopustio u subotu, u nedjelju je rekao da je kod svoje braće pa da će mi ga dati u ponedjeljak. Onda se predomislio i jučer. I kada je konačno došlo danas, dan kada ne plačem, umjesto da zagrlim rođeno moje, otac je samoproglasio samoizolaciju Aleksandra i sebe, zbog očevog putovanja u Austriju 7. i 8. ožujka, o kojem me uopće nije izvijestio. Kako sam od tada u međuvremenu bila dva puta sa sinom, upozorila sam ga na to i na sudsku odluku. I došla sam pred njegovu beogradsku adresu, ali dalje od ulaznih vrata nisam mogla. Nije čak dao niti da mi oko moje mahne kroz balkon ili vrata… #vjerujuljubav #vjerujupravdu #rodjenomoje

A post shared by Severina (@severina) on