Се собираат изгорени тела! 42 мртви во Калифорнија: Најлоши пожари во историјата

287

Најмалку 42 лица загинале во пожарите кои беснеат на северот на Калифорнија, поради што биле прогласени за најсмртоносни во историјата на таа сојузна американска држава.

Шерифот на округот Бјут, Кони Хоне, очекува дека бројот на жртви ќе се зголеми, бидејќи исчезнале неколку стотини луѓе.

“Сакам да пронајдеме што повеќе тела, што е можно побрзо.Затоа што знам колку патат нивните блиски”, рекол шерифот Хоне.

Лиса Џордан минала 1.000 километри за да учествува во потрагата по своите вујко и вујна. Никој не знае дали можеле да се евакуираат, со оглед на тоа што таа пати од мултиплекс склероза, наведуваат агенциите.

“Се надевам до крај”, рекла Џордан за “AP”.

Службениците моментално ја утврдуваат причината за огнената стихија која ја зафатила Калифорнија.