Се појавија фотографии од телото на Сала во мртовечница

3482

Семејството на трагично починатиот фудбалер Емилијано Сала и полицијата најавија истрага, затоа што во јавноста се појавија фотографии од тело, за кое се тврди дека е на фудбалерот и дека е сликано во мртовечница.

Сала, кој требаше да направи рекорден трансфер од редовите на Нант во Кардиф Сити, загина во авионска несреќа. Службите го извлекоа авионот и го пронајдоа неговото тело, а неколку месеци по несреќата, на социјалните мрежи се појавија морбидни фотографии.

Полицијата најави дека е отпочната истрага околу фотографиите кои осамнаа на Интернет и дека сторителите кои го направиле ова дело најстрого ќе бидат казнети.

Англиските медиуми пишуваат дека многу веројатно се работи за човек кој тајно влегол во мртовечницата во Борнмут и успеал да го направи ова нечовечко дело.