Руски доктор: Никако не смеете да мешате кафе со благо

116

Комбинирањето кафе со слатки е многу штетно за здравјето, изјави за Спутник Павел Исанбаев, диететичар во руската клиника „Борментал“.

Според експертот, кафето обично се зема со слатки или шеќер. Сепак, слатките и кафето се најлошите придружници. Кафето привремено го зголемува нивото на гликоза во крвта. Под нормални услови, телото користи гликоза, а лицето тогаш чувствува наплив на енергија и сила. Малку подоцна, ефектот на кофеин е сменет и се враќате во нормала.

„Ако е кафе со нешто слатко, нивото на глукоза се зголемува претерано, а потоа нагло опаѓа. Може да се појави хипогликемија. Ова се манифестира со симптоми како што се слабост, вртоглавица, ладна пот, поспаност “, изјави диететичарот за Спутник мундо .
Кај некои оваа состојба може да биде помалку изразена, кај други потешка. Сè зависи од организмот, додаде тој.

Исто така, најдобро време за шолја кафе е помеѓу оброците , бидејќи заживувачкиот пијалок спречува апсорпција на корисни материи што влегуваат во организмот преку храната.

„Кафето содржи антинутриенти, односно супстанции кои спречуваат апсорпција на хранливи материи и витамини од храната. Затоа е подобро овој пијалок да го консумирате помеѓу оброците “, рече Исанбаев.

Покрај тоа, експертот посочи дека метаболизмот на секој од нас различно реагира по пиењето кафе, па затоа личното набудување на сопствената состојба мора да биде клучно.