ПОЖАР ОД ГОЛЕМИ РАЗМЕРИ ИЗБУВНА МЕЃУ БАР И СУТОМОРЕ (ВИДЕО)

516

Пожар од големи размери вчера попладне ја зафати областа над Црвената плажа во Чрвањ, меѓу Бар и Сутоморе.

Заменик-командантот на Службата за заштита и спасување на противпожарната бригада Ацо Вулевиќ за Радио Бар и Бар Инфо потврди дека еден пожарникар е повреден, но дека неговиот живот не е во животна опасност.

– Се бориме, не е лесно, екипите остануваат на теренот до дополнително известување, не смееме ништо да оставиме на случајноста, изјави Вулевиќ.

Полицијата вчера вечер го запре сообраќајот на главниот пат меѓу Бар и Сутоморе.

Вулевиќ претходно во Дневник 3 за ТВЦГ изјави дека пожарот се доближува до куќите, но дека го ставиле под контрола.

– Пожарот е од големи размери и на многу непристапен и незгоден терен бидејќи се во близина на куќата, даваме се од себе, изјави Вулевиќ.

ДОПОЛНЕНИЕ!

Пожарот меѓу Бар и Сутоморе, над плажата Црвена е ставен под контрола, воспоставен е патниот сообраќај, но пругата се уште е во прекин, изјави утринава заменик командирот на Службата за заштита и спасување, Ацо Вулевиќ.

Пожарникарите успеаја да ги одбранат објектите од огнената стихија поддржана од силниот ветер, кој синоќа го зафати овој простор.

– Пожарот се уште гори, но е под наша сериозна контрола. Една гранка од елементите што се проширија во високата зона ќе можеме да изгаснеме само со помош на хеликоптери, кои ги очекуваме во раните утрински часови. Дотогаш ќе биде вклучена целата расположлива механизација, а персоналот ќе биде буден и ќе дејствува, изјави Вулевиќ за црногорските медиуми.

Општина Бар на својата страница на „Фејсбук“ објави дека сите локални служби се на терен и дека на Службата за заштита и спасување и помагаат припадници на полицијата, Армијата, итните служби, противпожарните единици од соседните општини и граѓани.

Општината им се заблагодари на сите кои придонесуваат во борбата и натчовечките напори на противпожарната и другите служби.

Во пожарот помагаат хеликоптери
Хеликоптерите на Војската на Црна Гора од утрово им помагаат на пожарникарите во гаснењето на пожарот на локацијата кај Црвена плажа во градот Чрвањ кај Бар.

Два хеликоптери на Војската на Црна Гора, како што јави репортерот на Танјуг, од утринава неколку пати долетале на местото на пожарот помагајќи да се изгасне.

Пожарот избувнал вчера доцна попладне, а како што пренесуваат медиумите, повредени се две лица кои помогнале во гаснењето. Селата Витиќи и Перановиќи во Горњм Шушње од синоќа немаат струја.