Нов предаторски скандал во Србија: Пет студентки го обвинуваат професорот Прокиќ за сексуално вознемирување

201

По случајот со силување на актерки во училиштето на Мика Алексиќ, Факултетот за драмски уметности во Белград започна платформа против насилството, во која беа примени 12 пријави против шест вработени од 21 јануари до 17 февруари годинава, пишува српски Курир.

Пет студентки на Факултетот за драмски уметности (ФДУ) во Белград го пријавиле Ненад Прокиќ, редовен професор на тој факултет и поранешен пратеник, за сексуално вознемирување, дознава Курир.

Откако актерките Милена Радуловиќ и Ива Илинчиќ пред три месеци го пријавија професорот по глума Мирослав Мика Алексиќ за силување и сексуално вознемирување и јавно зборуваа за нивните трауми, ФДА ја започна платформата „ФДА против насилството“, а најмногу пријави преку таа платформа стигнаа токму против професорот Прокиќ.

Работната група „ФДА против насилството“ е формирана на иницијатива на Студентскиот парламент со цел отворање директна комуникација со студенти кои доживеале каква било форма на сексуално вознемирување. Во извештајот на групата се наведува дека во периодот од 21 јануари 2020 година до 17 февруари 2021 година биле примени вкупно 12 апликации.

„Девет извештаи се однесуваат на сексуално вознемирување од различен степен, три извештаи се однесуваат на навреда, омаловажување и исмевање на студенти. Пријавени се вкупно шест лица, од кои пет пријави по лице, два пријави по две лица и една пријава за три лица“, се наведува во извештајот.

Како што неофицијално потврдиле извори од ФДА за Курир, тие пет извештаи, наводно, се однесуваат на професорот Прокиќ.

Професорот Милош Павловиќ, деканот на ФДА, објасни за Курир дека процесот е во тек и дека апликациите што пристигнуваат на платформата се анонимни, а има и потпишани.

Професорот Ненад Прокиќ за Курир изјавил дека знае само за една апликација.

„Потпишано е, но се покажа дека е грешка, бидејќи тоа беа мои фотографии од плажа што по грешка ги испратив на колега. Другите не ми се познати и претпоставувам дека се анонимни и не можам да коментирам, бидејќи не се достапни“, објасни Прокиќ.

фото и извор: Курир.рс