Нимиц го поздрави договорот за спорот за името

716

Посредникот на Обединетите нации во разговорите за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц го поздрави заедничко прифатеното решение што гопостигнаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Алексис Ципрас.

– Би сакал да им честитам за успешното завршување на преговорите за разликите кои постоеја мегу нив. Не се сомневам дека договорот ке доведе до зајакнување на односите мегу двете соседни земји, а особено мегу нивните грагани. Во тој контекст охрабрен сум од решеноста на двете влади да придонесат за добробит на нивните грагани преку воспоставување стратегиско партерство како база заинтензивна соработка во сите области, вели Нимиц во пишаната изјава.

– Додава дека му било чест да посредува мегу двете земји И изразува благорарност и до генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, како и до неговиот претходник на местото посредник во разговорите за името Сајрус Венс.

– Пред се сакам да им заблагодарам и да им !честитам на двајцата министри занадворешни работи Димитров и Коѕијас кои демонстрираа лидерство, визија и решеност во преговорачкиот процес и не се откажаа од напорите да се најде заеднички корисно решение за нивните нации и за целиот регион, истакнува Нимиц.