Невиден МАЛЕР: Бразилскиот репрезентативец пред потписот со Барселона падна на лекарските прегледи

119

Екипата на Барселона по секоја цена сака што поскоро да ангажира дефанзивец, па изборо на крај падна на Џеисон Мурил од Валенсија кој на „Камп Ноу“ ќе дојде како позајмен фудбалеро до крајот на сезоната.

Сепак на Каталонците тој не беше прв избор сооглед на тоа што Родриго Цаио е името које тренерот на Барса првично сакаше да го види во своите редови.

Kако што пренесува „Глоубспорт“ физичката подготвеност на 25-годишниот Бразилец, инаку повремен репрезентативец, не бил  задоволувачка, па не ги поминал лекарските прегледи.

Имено Сао Пауло и Барселона веќе постигнаа договор според кој до крајота на сезоната ќе биде отстапен, но со обврска по крајота на тековниот шампионат да го откупат неговиот договор за сума од 15 милиони евра.

Сепак се уште има некоја опција до крајот на зимскиот преоден рок Цаио да заврши сепак во Барселона.

Интересно Цаио и претходната сезона можеше да се пресели во Шпанија. Атлетико Мадрид и Валенсија беа близу до реализација на неговиот трансфер, но се откажаа и двете екипи исто така поради лекарските прегледи.

loading...