Нестабилно време до крајот на денот, од утре заладување

692

Времето денеска во поголем дел од земјава, претпладнето  беше сончево со мала до умерена облачност. Нестабилно со краткотраен пороен дожд и грмежи беше главно во планинските подрачја. Попладне нестабилноста се прошири на повеќе места и беше поизразена. Локално имаше и појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, засилен ветер и појава на град, особено во Тиквешијата, кочанското и во радовишкото подрачје.

Според информациите од УХМР, до крајот на денов и преку ноќта сè уште ќе има нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер од северен правец. Локално ќе има интензивен пороен дожд и услови за ретка појава на град. Кон крајот на денот ќе започне да дува засилен до силен северозападен ветер, сосбено долж Повардарието. Вредноста на УВ-индексот е 8

Времето утре ќе биде променливо облачно, ветровито и значително посвежо со повремен локален дожд и услови за ретки грмежи, особено претпладне, претежно во западните и јужните делови на земјава.

Ќе дува засилен северен ветер. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 6. Утринските температури ќе се движат од 11 до 17, а дневните од 18 до 25 степени.

Во Скопје претпладне ќе има локален пороен дожд и ќе биде доста посвежо. Попладне постепено ќе има стабилизирање на временската состојба. Ќе дува умреен до засилен северен ветер. Температурата ќе се движи од 15 до 23 степени.

Од понеделник до среда ќе има промена на временската состојба, така што времето ќе биде облачно и посвежо со пообилни врнежи од дожд, особено повеќе ќе бидат застапени во западните делови на земјава.