Не планирав да го заземеме Крим. Путин конечно призна што се случи во 2014 година: Јас раководев со акцијата (видео)

170

Пред седум години, над Крим се појавија руски борбени хеликоптери, а тоа го означи почетокот на операцијата за враќање на овој стратешки важен полуостров под покровителство на Русија. Оваа спектакуларна операција, извршена без испукан куршум, и денес го привлекува вниманието на сите, а сега се појави ретка снимка од руските хеликоптери што се појавија на небото над Крим.

Во филмот: Крим. Патот кон татковината, Владимир Путин директно призна дека целта на Москва не била припојување на полуостровот, туку да им се даде шанса на неговите жители да го искажат своето мислење за нивната понатамошна судбина и да спречат евентуално крвопролевање . Рускиот претседател призна дека тој лично управувал со прашањата поврзани со Крим.

Нашата предност беше што јас лично се занимавав со тоа. Кога водечките личности го прават тоа, извршителите работат полесно, рече тој во интервју за авторите на филмот: Крим. Патот кон татковината.

Путин изјави дека силите на ГРУ (Главната разузнавачка управа при Главниот штаб на вооружените сили на Руската Федерација) биле испратени на Крим за разоружување на украинските единици.

За да се блокираат и разоружаат 20.000 луѓе, добро вооружени, потребен е одреден состав на луѓе. Не само по број, туку и по квалитет. Потребни беа експерти кои знаат како да го направат тоа. Затоа дадов наредби и упатства на Министерството за одбрана, нема што веќе да се крие, таму да се пренесат специјалните единици на Главната управа за разузнавање, поморската пешадија и десантните сили и тоа под маската за зајакнување на безбедноста на нашите воени објекти на Крим.

Руската армија денес изврши инвазијата. Воздушниот простор (Крим) беше затворен поради големиот број слетувања на руски авиони и хеликоптери, изјави, пред седум години, за телевизијата АРТ, претставникот на украинскиот претседател на Крим, Сергеј Кунитсин.

Тој тогаш рече дека околу 2.000 руски војници биле префрлени на воениот аеродром во близина на Симферопол, главниот град на тој автономен регион на југот на Украина.

Според неговите зборови, 13 руски авиони слетале на аеродромот, со по 150 лица во секој авион.

Руските медиуми објавија дека голема група борбени хеликоптери полетале на Крим од Русија, дека оклопните единици од руската флота биле на постојана патрола во Симферопол и дека најмалку пет авиони ИЛ-76 слетале на аеродромот, кој претходно бил блокиран.