NBA колумна на Димитар Младеновски-Бостон го детронизира актуелниот шампион (ВИДЕО)

662

По синоќешниот (решавачки седми) меч, едно е јасно. Сезонава ке имаме нов NBA шампион. Актуелниот бранител на титулата, Торонто Репторс е елиминаран во полуфиналето на Источната конференција. Бостон Селтикс славеше (92-87) за конечни 4-3 во победи, и се пласира во финалето на Истокот каде веќе ги чека (најпријатното изненадување во досегашниот тек на доигрувањето) тимот на Мајами Хит.Двата тима одиграа неизвесен натпревар, во кој главниот збор го имаше Џејсон Тејтум. Мечот го заврши со 29 поени, 12 скока и 7 асистенции. Со овој перформанс, Тејтум стана само втор играч кој во решавачки меч имал такво статистичко достигнување (на возраст од 21 година) по големиот Коби Брајант. Одличен меч имаше и Џејлен Браун со 21 поен и 8 скокови.

NBA FAN

Димитар Младеновски