Колку пајаци голтаме во сон? Дали е можно тоа?

158

Ретко кој сака да види сецена како пајаци плетат мрежа во аголот на куќата или станот, а уште повеќе лутина е предизвикана од добро познатиот факт дека секоја година помеѓу пет и десет пајаци се проголтаат во сон! Тој број се зголемува на неколку стотици во текот на животот, во зависност од кој дел од светот живеете.

Различни варијации на овие статистики се нешто што често се слуша, но без разлика дали е вистина или мит, малкумина знаат. Ако имате голем страв од пајаци, исто така наречен арахнофобија, знајте дека ова е еден од најчестите стравови кои влијаат на повеќе или помалку кај 50% од жените и 10% од мажите.

Научниците велат дека нема вистински причини да се грижите – тоа е само лажен мит.

За почетниците, пајаците ретко оставаат зад себе мрежи, и ако го сторат тоа, тие го прават за да фатат други животни помали од нив, а не луѓето. Тоа е нивниот плен и се концентрираат само на тоа, додека луѓето ги игнорираат. Затоа, освен ако немате куќа полна со мртви муви што лежат околу вашиот кревет, шансите се дека пајакот никогаш нема да ви се приближи.

Покрај тоа, пајаците се екстремно чувствителни на вибрации, така што погледот на еден голем човек што дише додека плука или полошо ‘рчи – како што обично се случува кај оние кои спијат со отворена уста, не ги привлекува.

„Вибрациите се голем дел од опкружувањето на единечен пајак, а заспаната личност не е нешто за што пајакот би пристапил“, вели британскиот научник Роб Крафорд.

Во ушите зујат

Пукањето во увото на деветгодишната Џеси Кортни се претвори во неподнослива болка. После прегледот, момчето било шокирано од откритието во увото – од левот слушен канал паднале два пајаци, од кои едниот сè уште бил жив. Џеси ја опиша почетната болка како крцкање на овесни снегулки. Момчето ги добило своите паразити за сувенири, овој пат и двајцата мртви.

Останува под кожата

Еден Австралиец на лет за Бали забележал голема црвена дамка на телото каде имал неодамнешен воспаление на слепото црево. Локалните лекари го уверија дека станува збор за гризнување од инсекти, па му бил препишан крем против алергија.

После нанесувањето, црвената област била покриена со меури. Тој се вратил во болница и дополнителните тестови откриле дека станува збор за тропски пајак кој влегол во неговото тело преку свеж засек на кожата и останал под неа три дена.