Завршија разговорите за Мегзит: Кралицата се согласила на сè, а еве кои се плановите на Хари и Меган

150

Кралицата Елизабета открила дека кралското семејство “имало многу конструктивни разговори“ за иднината на принцот Хари и Меган Маркл во Сандрингем, но исто така признала дека би и било подраго во Сасекс да “останат членовите на кралското семејство со полно работно време“.

Принцот Хари, принцот Вилијам и принцот Чарлс снимени биле како го напуштаат врвот без преседан во одвоени автомобили по повеќе од два часа преговори со Нејзиното Величенство.

Војводата се соочил со нејзиното Величенство, неговиот брат и татко, првпат откако се откажал од повисокото кралско државјанство со Меган.

Во изјавата која Бакингемската палата ја објавила по денешниот состанок, кралицата рекла: „Денес моето семејство имаше многу конструктивна дискусија за иднината на мојот внук и неговото семејство“.

„Моето семејство и јас во целост ги поддржуваме Хари и Меган за создавање на нов живот како младо семејство“ – изјавила таа.

„Хари и Меган јасно кажаа дека во својот нов живот не сакаат да ги трошат јавните средства“.

„Поради тоа договорено е дека ќе има преоден период во кој Сасекс ќе поминува време во Канада и Велика Британија“.

„Тоа се сложени прашања кое моето семејство треба да ги разреши. Има уште малку работа која треба да се заврши, но барав конечните одлуки да бидат донесени во наредните денови“.

Војводата од Сасекс имал барање неговата 93-годишна баба, татко и брат да им дозволат него и на неговата сопуга да ја задржат својата кралска титула додека живеат во странство и создаваат “финансиска независност“.