Во сообраќајка загина Благоја Георгиевски – Буштур

160

Легендата на македонската кошарка Благоја Георгиевски – Буштур загина синоќа во сообраќајна несреќа во скопската населба Кисела Вода.

Неофицијално несреќата се случила кај сервисот „Скендеровски“. Легендарниот кошаркар изгубил контрола врз возилото, веројатно поради влажниот коловоз, и удрил во бетонските блокови поставени покрај булеварот.

Полицијата го истражува случајот.

Благоја Георгиевски – Буштур е роден на 15 октомври 1950 година во Скопје. Најголемите успеси во кариерата ги остварил со Работнички и репрезентацијата на Југославија.

Со Работнички има играно полу-финале во Купот на победниците на куповите во сезоната

1975/76. Со репрезентацијата на Југославија има сребрени медали од ЕП во 1971 и ОИ во

1976.