Во експлозија во џамија во Кабул загинаа 21 лице

282

21 лице го загуби животот во експлозија што се случи вчеравечер во џамија во Кабул, соопшти полицијата.

„Вчера, во експлозија во џамијата за време на вечерната молитва, 21 наш сограѓанин загинаа како маченици, а 33 беа ранети“, изјави портпаролот на полицијата во Кабул, Калид Задран.

„Експлозијата беше предизвикана од експлозив поставен во џамија во северозападниот дел на авганистанската престолнина“, додаде тој.

„Повеќето од пациентите што ги примивме по експлозијата се здобија со повреди од фрагменти од бомба и изгореници“, изјави за АФП во средата вечерта италијанската невладина организација, додавајќи дека примиле 27 жртви, од кои три починале.

Властите не кажаа што точно ја предизвикало експлозијата. Бројот на напади е во опаѓање во Авганистан откако Талибанците ја презедоа власта пред една година, но тие не престанаа. Во август имаше неколку напади со фатални последици, а се случија и серија бомбашки напади во април, во светиот месец Рамазан и на крајот на мај, во кои загинаа десетици луѓе.

Одговорноста за повеќето напади ја презеде групата Исламска држава (ИД), која главно ги има верските малцинства во Авганистан, шиитите, суфиите и сиките, но и талибанците.