Вкупно 384 лица во Македонија имаат коронавирус, денес 30 новозаболени

217

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата.

По градови: Скопје – 12, Куманово – 8, Прилеп – 9 и Крива Паланка – 1.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува  384 лица. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

 • Скопје – 195
 • Куманово – 62
 • Дебар – 47
 • Штип – 15
 • Прилеп – 21
 • Тетово -13
 • Струга – 9
 • Велес – 6
 • Битола – 4
 • Охрид – 3
 • Кавадарци – 2
 • Гостивар – 1
 • Гевгелија – 2
 • Струмица- 1
 • Крива Паланка – 2
 • Кочани – 1

Во изминатото деноноќие направени се 342 теста, од кои: преку ИЈЗ – 177, преку Ветеринарен факултет – 20, преку Авицена – 21, преку Биотек – 24, Филип Втори (Жан Митрев) – 100.

Досега се направени вкупно 4.117 тестирања на Ковид-19.