Видео: Ким Џонг-ун драстично ослабен, се појавија шпекулации за неговото здравје

79

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ги разгоре понатамошните шпекулации за неговото здравје, откако неодамна објавени фотографии покажуваат дека изгубил од својата тежина.

На фотографиите објавени од севернокорејските државни медиуми во саботата, Ким изгледа забележително послаб, според проценката на јужнокорејската новинска агенција Јонхап, пренесува „Гардијан“.

Порталот НК Њуз од Сеул, кој ги анализираше фотографиите на кои Ким се обраќаше на состанокот на Политбирото на владејачката Работничка партија на крајот од минатата недела, наведува дека претседателот на Северна Кореја се чини дека „значително изгубил тежина“.

Тоа беше првото јавно појавување на Ким во последниот месец.

Порталот вчера објави зголемени фотографии, кои сугерираат дека Ким, за кого се верува дека има 37 години, дополнително го затегнал ременот на својот омилен часовник, кој наводно вреди 12.000 долари.

Фотографиите покажуваат дека неговиот лев зглоб е значително потенок отколку на слични фотографии направени во ноември 2020 година и март годинава. Ким, кој е страствен пушач, имал здравствени проблеми, што му се припишуваат на неговата тежина и начин на живот.

Националната разузнавачка служба на Јужна Кореја минатата година објави дека се верува дека Ким тежи 140 килограми и дека годишно се здебелувал по 6-7 килограми од доаѓањето на власт на крајот на 2011 година, пренесува НК Њуз.

Сепак, од извештајот на порталот не е јасно дали променетиот изглед на Ким е резултат на болест или свесна одлука за слабеење.