Почетна тагови лек

таг: лек

Унгарски научник на пат да пронајде лек за слепило

Медицинскиот научник Ботонд Роска доби чек во вредност од 1 милион евра од германската Кербер Фондација за неговото откритие. Третманот врз база на гени...

ЛЕКОТ СТИГНУВА ПРЕД ВАКЦИНАТА: Најдена функционална терапија против Ковид

Вид лек што активира дел од природната одбрана со антитела на организмот може да им овозможи на многу луѓе рана заштита од коронавирусот, уште...

Лек за корона „Мејд ин Москва“

Рускиот лек Авифавир, кој се заснова врз јапонско средство против грип, е доставен веќе во 15 земји. Резерви има и Германија. Колку е ефективна...

Руска компанија доби дозвола за лекување на корона вирусот со нивниот...

Русија го одобри новиот антивирусен лек „коронавир“ за лекување на КОВИД-19. Како што велат од компанијата, клиничките тестирања вклучувале случаи со благи и средни...

Русија одобри нов лек за Covid-19

Во Русија е одобрен новиот антивирусен лек „коронавир“ за лекување на пациентите заболени со тешката респираторна болес Covid-19, соопшти руската фармацевтска компанија „Р-Фарм“. Во соопштението...

Нема да нѝ биде потребна вакцина против коронавирусот? Германските научници на...

Германските лекари постигнале голем успех во потрагата по лек за коронавирус – тие успеале да докажат постоење на антитела кои спречуваат продор на вирусот...

Револуционерно достигнување на швајцарските научници: Клетките на агресивен рак на дојка...

Експерти од Универзитетот во Базел успеале да ги натераат клетките на рак на дојка да се претворат во сало и со тоа да станат...

Трамп вети лек за рак и за сида ако пак го...

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја започна кампањата за следен претседателски мандат во Флорида ветувајќи ѝ на нацијата нешто што никој не го ветил...

Нането како морфиум против силни болки

Науката ги потврди лековитите својства на ментолот (нането), од кој уште “старите” Грци и Кинези правеле освежувачки облоги и ги употребувале за да ја...
Скопје
scattered clouds
24.8 ° C
24.8 °
24.8 °
69 %
2.1kmh
40 %
Fri
40 °
Sat
35 °
Sun
39 °
Mon
36 °
Tue
26 °

НАЈПОПУЛАРНО

ИНТЕРЕСНО