Супер-трансфер во Автокоманда: Хрватот Златко Хорват потпиша за Металург

53
Men's Handball - Croatia v Norway - 2017 Men's World Championship, Semi-Finals - AccorHotels Arena, Paris, France - 27/01/17 - Croatia's Zlatko Horvat reacts after scoring. REUTERS/Charles Platiau

Металург продолжува со максимално засилување на тимот за новата ракометна натпреварувачка сезона ангажирајќи го и легендарното десно крило на хрватската репрезентација Златко Хорват.

Откако, македонскиот репрезентативец Гоце Георгиевски го одбра Вардар, тимот од Автокоманда се одлучи десната крилна позиција да ја пополни со досегашниот ракометар на ППД Загреб, Златко Хорват.

Хорват целата своја ракометна кариера ја мина во Загреб сега одлучувајќи се за прв интернационален предизвик во дресот на Металург.