Судијка во Илиноис му забрани на Трамп да учествува на републиканските прелиминарни избори

441
dpatopbilder - 12.04.2018, USA, District of Columbia, Washington: Donald Trump, Präsident der USA, nimmt an einem Treffen mit Gouverneuren und Gesetzgebern im Kabinettsraum des Weißen Hauses teil. (zu dpa: «Trump: Entscheidung über Militäreinsatz in Syrien "ziemlich bald"» vom 12.04.2018) Foto: Evan Vucci/AP/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Судијката на американската сојузна држава Илиноис, Трејси Портер, забрани името на поранешниот претседател Доналд Трамп да се појавува на гласачкото ливче на прелиминарните избори на Републиканската партија, поради неговата наводна вмешаност во немирите во американскиот Капитол во јануари 2021 година.

Таа ја одложи таа одлука, бидејќи се очекува тимот на Трамп да поднесе официјална жалба против пресудата, па се очекува конечната пресуда да ја донесе Врховниот суд.

Организацијата „Слобода на говорот на народот“, која ја водеше кампањата за спречување на Трамп да учествува на првичните избори во Илиноис, ја поздрави пресудата како „историска победа“.

Портпаролот на кампањата на Трамп, најголемиот фаворит за кандидат на Републиканската партија на претседателските избори во ноември, рече дека тоа е „противуставна пресуда, на која ќе се жали“.

На Трамп претходно му беше забрането да учествува на републиканските прелиминарни избори во сојузните држави Колорадо и Мејн, но се очекува Трамп да поднесе жалба и на тие пресуди.

На 6 јануари 2021 година, поддржувачите на Трамп ја нападнаа полицијата и го преплавија Капитол во обид да го спречат Конгресот да ја потврди изборната победа на Џозеф Бајден на претседателските избори во 2020 година.