Сопругот на Анета Мицевска од „Молика“ заврши во затвор за проневера од 360.000 евра

262

На казна затвор со времетраење од 2 години и шест месеци во случајот „Транспортер“ беше осуден и познатиот музичар и сопруг на пејачката Анета Мицевски од групата „Молика“, пишува „Слободен печат“.

Џими Мицевски беше обвинет во случајот „Транспортер“, во кој казна затвор доби и поранешниот градоначалник на Битола, актерот Владимир Талески и уште двасетина други.

Обвинетите се гонеа за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што е направена проневера на околу 360.000 евра.

Предметот беше отворен од страна на Специјалното јавно обвинителство, а го водеше судијката Добрила Кацарска..