Со прекрасен гол во 93. минута и донесе историски успех на својата репрезентација (ВИДЕО)

213

Синоќа се одигра третото коло од групата Ц на Голд Купот, а Куракао за прв пат во историјата ќе игра во нокаут фазата. Салвадор беше убедливо поразен од Хондурас со 4-0, иако му беше доволен само бод во овој меч за да се пласира во следната фаза.

Тоа го искористи Куракао кој со гол во 93. минута го осигура пласманот понатаму. Јамајка поведе со голот на Николсон во 14. минута и кога сите си помислија дека тоа ќе биде конечниот резултат следуваше неверојатен момент.

Куракао тргна на се или ништо, а топката дојде до Џуриен Гери кој од 23 метри одалечина упати удар и постигна мајсторски гол за злато вреден бод.