Рио де Жанеиро: Градот на самбата, песочните плажи, легалната проституција и преубавите жени

0
180

Рие де Жанеиро е втор град по големина во Бразил. Сè до 1960-та година бил главен град на Бразил, а во периодот од 1808-ма до 1821-ва година е главен град на Португалското царство.

Градот официјално е основан во 1565-та година, а неговиот првичен назив бил „São Sebastião do Rio de Janeiro“, во чест на португалскиот крал Себастијан Први, а неговото име значи Јануарска река.

Прекрасното природно опкружување, карневалите, самбата и плажите како што е Копакабана и Ипанема се нешто по што е препознатлив Рио. Сепак, најпознатата атракција и заштитниот знак на овој град е статуата Кристо Редентр (Крист Спасителот), кој се наоѓа на брдото Корковадо. Овој споменик во неколку наврати е именуван како еден од седумте светски чуда.

Во овој град се наоѓа и еден од најголемите стадиони на светот, Маракана, а неговиот надимак е Ciudad Maravillosa, што значи „Чудесен град“. Во него „живеат“ 6,3 милиони жители, кои се нарекуват Кариоки.

Рио е поделен на четири дела: центар, јужна зона, северна и западна зона.

Центарот го претставува историскиот дел на градот, во кој можете да ја видите колонијалната зграда Пако Империал, која служела како резиденција на португалскиот гувернир на колонијалниот Бразил, а потоа катедралата Канделариа и трамвајот Бондинхо.

Во јужната зона се наоѓаат сите големи плажи на овој град, како што се Копокабана, Лема, Ипанема и многу други. Освен тоа, тука е и брдото Пао де Асукар или Шеќерна глава, до чиј врв можете да дојдете со жичара од плажата Праиа Вермелха.

Во северната зона се наоѓа прочуениот стадион Маракана, а овде можете да ја посетите и империјалната палата Пасо, во која се наоѓа Бразилскиот национален музеј.

Тоа што е интересно, а е поврзано со овој град е тоа што проституцијата е во целост легална.

Значи, доколку не сте го виделе споменикот Крист Спасителот, планината Сугарлоаф, плажите Ипанема, Копакабана, Самбодрома, стадионот Маракана и Националниот парк Тијуца, тогаш практично не сте биле во Рио.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here