Протести против апсењето на Навални во Русија: Демонстранти излегоа на улиците

59

Во градови ширум Русија денеска се закажани протести во знак на поддршка на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални кој минатата недела беше уапсен откако се врати во земјата.

Луѓето веќе излегоа на улиците на Далечниот исток, а руските медиуми пренесуваат дека има поголем број на уапсени.

Навални откако беше уапсен по пристигнувањето во Москва, ги повика неговите поддржувачи да излезат на протест против руската владеачка елита.

Руските власти упатија силни предупредувања за организаторите на протестите кои не ги добија потребните владини дозволи за организирање на протест.