После 27 години брак, Бил Гејтс се разведува од својата сопруга Мелинда

77
Bill and Melinda Gates divorce. File photo dated 12/06/09 of Bill and Melinda Gates who have announced that they are divorcing. Issue date: Monday May 3, 2021. The Microsoft co-founder and his wife, who launched the world's largest charitable foundation, said they would continue to work together at the Bill & Melinda Gates Foundation. See PA story US Gates. Photo credit should read: Chris Radburn/PA Wire URN:59562089 (Press Association via AP Images)

Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат после 27 години брак, објавија на Твитер, со образложение дека „повеќе не веруваат дека заедно може да растат како двојка“.

„После подолго размислување и многу работа на нашата врска, одлучивме да му ставиме крај на нашиот брак“, напишаа тие на Твитер.

Бил и Мелинда се запознале во доцните 1980-те, кога таа почнала да работи во неговата компанија „Мајкросфот“.

Имаат три деца. Заедно ја водат Фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“, која донира милијарди долари за помош за заразни болести и за кампањи за подигнување на свеста за вакцинација на деца. Според „Форбс“, Бил е четврти најбогат човек во светот.Нема достапен опис