Почина актерката од „Сексот и градот“ која сите ја обожаваа (фото)

249

Американската актерка Лин Коен почина во својата 87 година, пренесуваат странските медиуми.

Иако играше во многубројни улоги, таа најголемата популарност ја стекна со улогата на куќната помошничка Магда во култната серија „Сексот и градот“.

ФОТО: ПРИНТСКРИН/ЈУТУБ

Веста ја потврди нејзиниот агент.

Лин е родена во Канзас Сити во 1933 година, а беше најпозната по улогата во филмот „Минхен“ на Спилберг, каде ја играше Голд Меир, потоа Магс во филмот „Игри со глад“ а се појави и во многу други филмови, претежно во епизодни улоги. како и во ТВ серии.

ФОТО: ПРИНТСКРИН/ИНСТАГРАМ

 

Таа исто така беше омилена актерка и во театарот, на Бродвеј, каде играше во многу претстави и доби многу награди.