Напаѓачот од Ница извикуваше „Алаху Акбар“, а потоа полицијата скокна врз него: Погледнете како падна напаѓачот кој уби три лица

138

Француската полиција го уапси напаѓачот кој со нож уби три лица во катедрала во градот Ница.

Како што пренесуваат француските медиуми, исламскиот терорист на една жена ѝ ја отсекол главата, а уште неколку лица ранил кај катедралата Нотр Дам.

Градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси истакна дека станува збор за терористички напад, а напаѓачот извикувал „Алаху Акбар“ дури и после апсењето.

„Осомничениот беше ранет од полицијата при приведувањето. Жив е и се наоѓа во притвор“, истакна градоначалникот на Ница.