Највкусна полнета вртена пита: Вечера која отсега постојано ќе ја правите

90

Оваа пита одлично изгледа, а има уште подобар вкус!

Потребни состојки:

За тесто:

– 250 мл. топло млеко

– 1 лажичка шеќер

– 10 гр. квасец

– 1 јајце

– 450-500 гр. брашно

За фил:

– 150 гр. сирење

– 1 жолчка

– 1 лажица кисела павлака

– 200 гр. шунка исечкана на тенки парчиња

Начин на припрема:

Замесете меко тесто од наведените состојки и оставете да одмори 30 минути. Потоа, расукајте го со дебелина од половина центиметар.

Сирењето измешајте го со жолчката и павлаката. Поделете го тестото на два дела, па премачкајте ги со сирење и прекријте ги со парчињата шунка.

Земете плех со големина од 32 центиметри и обложете го со хартија за печење. Најпрвин преклопете го тестото 3 пати, па со нож пресечете го на половина. Едната половина свиткајте ја околу својата оска и замотајте ја во круг на средина на плехот, а истото направете го со остатокот од тестото.

Покријте и оставете малку да отстои, а потоа премачкајте со жолчка во која сте додале 1 лажичка масло за јадење. По желба наросете со сусам.

Печете на 200 Целзиусови степени околу 15 минути, па намалете на 180 и печете уште 45 минути.