МВР го приведе мажот кој заедно со мало дете пукаше со пиштол

56

Од МВР информираат дека вечерва привеле 39-годишен маж, кој заедно со мало дете пукаше со пиштол на новогодишната ноќ, а видеото го објави на „Тик-Ток“.

-Во врска со случајот пренесен преку видео снимка на социјалната мрежа „Тик-Ток”, МВР преку Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Бирото за јавна безбедност веднаш презеде мерки и активности за утврдување на деталите од видеото, меѓу кои и откривање на идентитетот на лицето.

Како резултат на тоа, денеска (02.01.2021) во 20.10 часот полициски службеници од СВР Тетово го лишиле од слобода А.Џ.(39) од с.Боговиње, поради основано сомнение дека на социјалната мрежа „Тик-Ток“ објавил видео, на кое малолетно дете пука со пиштол, а му помагаат две лица.

Тој е задржан во Полициско одделение Камењане и се преземаат мерки за расчистување и документирање на случајот, по што против него ќе биде поднесен соодветен поднесок за „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи”, предвидено и казниво по чл.396 од Кривичниот законик, информираат од МВР.

Оттаму додаваат дека за настанот е информиран и Центарот за социјална работа, кој презема соодветни мерки согласно нивната надлежност.

-МВР ќе продолжи и понатаму посветено да работи и да ја става безбедноста на граѓаните на прво место!, информираат од МВР.