Момче почина откако се обидело да направи салто во базен

404

Н.С. (15), кој почина откако беше повреден во базенот на Кошутњак, според очевидци, се обидел да направи салто од работ на базенот и да скокне во водата, но удрил во главата и се здобил со повреда.

Момчето почина по еден час борба на  лекарите за неговиот живот. Како се случи трагедијата, сè уште не е официјално објавено, но очевидците што ги затекнаа новинарите на Нова.рс на самото место, рекоа дека тинејџерот се обидел да скокне.

„Младиот човек скокна во водата од работ на базенот и се обиде да направи салто. Тој незгодно отскокна и ја удри главата на работ на базенот. Кратко време бил во вода, а потоа спасувачите го извлекле и започнале со реанимација. Брзата помош пристигна веднаш “, вели еден од пливачите од Кошутњак.

Како што се испостави, младиот човек бил во друштво на неговиот татко на базен.