Лазаров и Миркуловски нема да играат на реваншот во Алборг

166

Македонската репрезентација денес ќе се сретне со Данска, во натпревар од квалификациите за Европското првенство.

Селекторот Кирил Лазаров и неговиот помошник Филип Миркуловски ќе им отстапат место на помладите и ќе паузираат на оваа средба. На позицијата десен бек е пријавен Мартин Серафимов, а шанса за докажување ќе има и за Емилијан Ѓорговски.

Список на Македонија за дуелот со Данска:

 • МИТРЕВСКИ
 • МАНАСКОВ
 • ВЕЛКОВСКИ
 • КУЗМАНОСКИ Ц.
 • ЃОРЃИЕВ
 • ТАЛЕСКИ
 • ТОМОВСКИ
 • МАРКОСКИ
 • КУЗМАНОВСКИ Ф.
 • КОСТЕСКИ
 • ГЕОРГИЕВСКИ
 • ГЕОРГИЕВСКИ
 • ЃОРГОСКИ
 • МЛАДЕНОВИЌ
 • АЛАРОВ
 • ПЕШЕВСКИ
 • СЕРАФИМОВ

Поради повреда ќе го нема Стојанче Стоилов, кој одигра важна улога на првото соочување во Скопје.