Формација 4-4-2: Легендарниот Клајверт го одбра дрим тимот од соништата

270

Холандската легенда, Патрик Клајверт остави голема трага во светот на фудбалот играјќи за својата репрезентација како и за многу познати европски гиганти како Ајакс, Милан и Барселона.

Тој во своајата кариера настапуваше и за клубови како Њукасл, Валенсија, Лил и ПСВ, па од сите овие негови настапи, епизоди и играчи со кои имаше можност да соработува во кариерата требаше да состави еден дрим тим.

Клајверт се одлучи за формација 4-4-2 и во истата се најдоа:

Голман: Едвин Ван Дер Сар

Одбрана: Михаел Рајзингер, Марсел Десаи, Јап Стам и Франк Де Бур

Средина: Луис Фиго, Кларенс Сидорф, Чави Ернандез и Ривалдо

Напад: Денис Бергкамп и Роналдињо.