Домашен сладолед од малини

63

Состојки:

½ кг свежи малини

150 гр шеќер

375 мл слатка павлака

1 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Свежите малини ставете ги во блендер, па потоа испасирајте ги. Во помало тенџере сипете малини, додајте шеќер и мешајте додека смесата да се стопи и да стане изедначена. Во смесата од малини додајте изматена слатка павлака, екстракт од ванила и измешајте. Сипете ја смесата во сад и оставете ја во фрижидер за да се стегне.