Агуеро продолжува со „граѓаните“ до 2021 година

352

Напаѓачот Серхио Агуеро го продолжи договорот со англискиот шампион Манчестер Сити за една година. Тој ќе остане во клубот барем до 2021 година.

 

Триесетгодишниот Аргентинец се приклучи на „граѓаните“ во 2011 година од шпански Атлетико Мадрид за 38 милиони фунти.

Од почетокот на престојот, Агуеро е фундаментален дел од успехот на Сити, успевајќи да подигне три титули во Премиер Лигата и три Лига Купа.

Агуеро е рекордер по голови за „небесносините“ со 204 гола, вклучувајќи и оној во дополнителното време против Квинс Парк Ренџерс за успехот со 3:2, со кој тимот си ја обезбеди првата шампионска титула на Англија под раководство на Катарските шеици, кои пристигнаа во 2008 година.