Никогаш не верував дека ќе ослабам 20 кг – мојот сон се исполни!

288

Само што ќе станете од спиење консумирајте на празен стомак по една чаша од овој чудотворен напиток.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

5 лимони + 5 лимети
4-5 чешниња лук
2-3 см корен од ѓумбир
2 литри газирана, минерална вода

ПОСТАПКА:

Лимоните измијте ги добро а кората прочистете ја со сода бикарбона или оцет. Пресечете ги на половина и исцедете го сокот. Не ги фрлајте корите зошто ќе ви бидат потребни за подоцна.

Ѓумбирот излупете го и исечкајте го на тркалца. Лукот излупете го па ставете го во блендер. Додадете го ѓумбирот и лимоновиот сок па добро измиксајте додека да добиете еднолична смеса.

Минералната вода ставете ја на оган да зоврие, а потоа ставете ги лиметите пресечени на половина да се варат околу 5 минути. Потоа додадете ги и корите од исцедените лимони.

Оставете да се вари уште неколку минути, па намалете го огнот на тивко.