Едноставен трик: Како да се спасите од влага и мувла во вашиот дом

261

Влага и мувла во домот, се најголем кошмар на секое семејство, но постојат природни и лесни начини да се спасите од нив, еве неколку.

Масло од чајно дрво

Во шишенце измашајте 450 милилитри вода и две лажици масло од чајно дрво, добро помшајте и испрскајтре на зафатеното место. Не пребришувајте со крпа туку оставете да отстои. Треба да знаете дека мирисот е прлично интензивен и ч се задржи во вашиот дом неколку дена, па најдобор е да го направте тоа пред да одите некаде на неколку дена.

Алкохолен оцет

Ставете во шишенце и попрскајте на зафатената област и оставете да отстои. За да не ви мириса оветот може да ставите и неколку капки етерично масло или лимон.

Сода бикарбона

Таа сама по себе е одлична за чистење, помешајте со вода или оцет и со крпа исчистете ја мувлата.

Семки од грејпфрут

Во 450 мл вода додадете 20 капки масло од семки од грејпфрут, промешајте и испрскате. Нека отстои, нема потреба од пребришување со крпа.